Adem Demaci viziton Oslo-n!

05.12.2014

Veprimtari i çështjes kombëtare, z. Adem Demaçi për vizitë dy ditore edhe në Norvegji!

Adem Demaçi kësaj radhe po viziton diasporën shqiptare në Skandinavi, ai filloi me Danimarken, Suedinë dhe tani nga dita e djeshme po qëndron në Norvegji!

Në danimarkë z. Demaçi i shte ftuar nga Ministria e punëve të jashtme të Danimarkës, poashtu ishte edhe i ftuar në festën e madhe të 28 nëntorit organizuar nga RTV ZiK, ku dhe ata kremtuan 25 vjetorin e egzistimit të saj! Më pastaj ishte mysafirë në Qendrën Kulturore të Kosovës , ku dhe z. Demaçi ishte i pari që bëri haåjen zyrtare të kësaj qendre! Në këtë inagurim kishte pjesmarrës të disa shqoatave shqiptare nga Danimarka dhe Suedia, ku zytarisht ishin të ftuar edhe shoqata jonë!

Me arritjen e z. Demaçit në Norvegji, z. Nufri Lekaj një aktivist i palodhur i cështjes kombëtare nga Norvegjia, kishte pergaditur agjendën e takimeve, kështu që në kët agjendë takimesh me përfaqesues politik nga Norvegjia, ishte përfishë dhe vizita e varrit të znj. Berit Becker, një mike e mirë e shqiptarëve.

Kurse në orët e mbrëmjes, Shoqata Rilindja, në bashkpunim me Klubin e futbollit Rilindja, kishin marrë përsipër organizimin e takimit me bashkatdhetarët. Salla ishte e mbushur me bashkatdhetar, dhe baca Adem me kip arrin ne Koh në lokal dhe takimi fillon me rrëfimet e Adem Demacit rreth situatës në atëdhe, poashtu porosit e tija për ne se si të veprojmë në të mirë kombit!

Nufri Lekaj kishte pergaditur një letër dekret që pas leximit të kesaj saj iu dorezua z. Demamcit që ai më pastai të ja dergon Qeverisë së Kosovës. Letra kërkesë ka të bëje me të ndjerën Berit Backer.

Nga të pranishmit kishte shum që dëshironin të din për situatat nga ato anë që ato vinin, dhe brengosja e të leshuarit të vendit duke ia mësyer tokës së mërgimit, kështu që mysafirit tonë të nderuar z. Demacit ju parashtruan shum pyetje.

Pas takimit me bashkatdhetarët z. Demaci i shoqëruar nga mikëpritësit dhe bashkëudhtarët e tij u realizua edhe një takim në qendër të Oslo,s me fotoreporteren dhe gazetaren Ann-Kristin. Në këtë takim u bisedua më shumë rreth luftës së fundit clirimtare të Kosovës, ku dhe ajo ishte protagoniste e shum ngjarjeve.

Demaçi sot pritet të takohet me zavendesministrin e punësve të jashtme të norvegjisë poashtu edhe me departamentin për të huajt në Norvegji.

Drejtori i programit satelitor të RTK-së z.Nuhi Bytyqi do të realizojë një pjesë të xhirimeve të tija që së shpejti do të bëhet edhe një film dokumentar për jetën dhe veprimtarinë e zn. Berit Backer, e cila dha nje kontribut të madh dhe te pazavendësueshëm për popullin e Kosovës!

Programi në shoqatë u moderaua nga Alush Baliqi dhe Metush Bajrami, kurse Rexhep Shehu bëri regjistrimin e programit me kamerë dhe Ensar Adili mori mbi 100 foto nga ky takim, dhe ne i jemi shum falënderues.

Metush Bajrami, Osloair jordan 4 pas cher , louboutin soldes , jordan pas cher , nike air max 90 pas cher , jordan 8 retro pas cher , longchamp pliage pas cher ,Tabela e ekipeve në turneun e radhës!

20.11.2014

Sot në lokalet e KF Rilindja në Oslo të cilët edhe janë bartës të turneut tradicional Adem Jashari-Drøbak, u arrit hudhja e shortit dhe ndarja e lojrave!

 


Turniri tradicional "Adem Jashari" Oslo

15.10.2014

Te nderuar adhurues te Futsalit,

Si edhe viteve tjera kemi nderin te ju njoftojme qe turiniri tradicional «Adem Jashari» do te mbahet me 22-23 nentor.
Organizues te turnirit jane KF Rilindja se bashku me stafin e gjere te personave qe kan qene pjese e ketij turniri ne 10 vitet e fundit.

Paraqitja e ekipave behet nga data 15.10.2014 -15.11.2014 ne numrin e telefonit: 971 50 823
Pagesa eshte 1500 kr. per ekip, dhe mund te behet ne konto: 0540.08.55198

Shorti do hudhet te dielen me daten 16.11.2014

Ju lutem qe per informacionet me te reja te shiqoni ne webfaqet:chaussure louboutin soldes , nike air max 1 pas cher , air jordan 6 retro pas cher , jordan pas cher , nike blazer , nike blazer pas cher , louboutin soldes
Rilindjafk.no - www.kosovalbaner.com - www.albaner.no